USŁUGI:
- Pobieranie prób glebowych oparte jest urządzenie do automatycznego poboru próbek gleby z głębokości do 25cm zamocowanego na quadzie. Poruszanie po polu jest wspomagane komputerem z systemem nawigacji GPS. Dzięki czemu nakłucia są pobierane w odpowiedniej odległości i nie są pobierane z tego samego miejsca. Na jedną próbę zbiorczą składają się 20-24 nakłucia bez względu na powierzchnię z której jest pobrana próba zbiorcza (1,2,3 lub max. 4 ha).
Procedura wyznaczenia siatki pobierania prób polega na objechaniu pola wzdłuż granic, określeniu powierzchni z jakiej ma być pobrana próba zbiorcza a następnie naniesienie wirtualnej siatki na powierzchnię pola widoczną w komputerze polowym.
Jeżeli wykonujemy u rolnika ponowne pobieranie prób glebowych, siatka i numeracja prób glebowych pozostaje taka sama. Dzięki temu rolnik może otrzymać od nas bez żadnych dodatkowych opłat cztery mapy różnicowe określające zmiany jakie nastąpiły w stosunku do poprzedniego badania dla P, K, Mg i pH. Jest to ważna informacja ponieważ mapy te pokazują na każdej próbie czy wartość wzrasta, maleje lub jest bez zmian. Rolnik nie musi każdej próby porównywać z poprzednimi mapami, co jest bardzo męczące.
Dla gospodarstw, które wprowadziły już system zmiennego dawkowania nawozów wykonujemy mapy wykonawcze VRA.
- Skanowanie elektromagnetyczne gleby [EC] rolniczym skanerem talerzowym VERIS MSP-3150 na dwóch poziomach w jednym przejeździe (0-45 cm i 0-90 cm). Skaner talerzowy wbija się talerzami na głębokość około 5cm w głąb ziemi. Dzięki czemu ma bezpośredni styk z badaną ziemią bez elementów pośredniczących jakim jest powietrze i roślinność zielona w różnym stopniu wilgotna. Dzięki temu pomiary są bardzo stabilne .
Na rynku są dostępne usługi również innymi modelami skanerów EC tzw. bezdotykowych na saniach. Skaner głównie służył w badaniach geologicznych na głębokości do 1m. Skaner jest przemieszczany za pomocą quada lub samochodu. Problemem jest to, że pomiędzy skanerem a badaną ziemią jest tzw czynnik pośredni, który może zakłócać wyniki odczytu danych. Rano powietrze jest bardziej wilgotne(również zielone i zdrewniałe rośliny, które często możemy spotkać po żniwach i po zasiewach. W południe powietrze staje się bardziej suche, rośliny również po południu również następują zmiany w wilgotności. Te zmiany oddziaływają negatywnie na wyniki pomiaru.W rezultacie mapy przewodnictwa elektromagnetycznego gleby mogą pokazywać błędy.
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU: 605320776